Ulvi Taşkın

Ulvi Taşkın

Ulvi Taşkın yazıyor

Tıbbi atık kovaları taşıma, yıkama ve dezenfekte

11 Haziran 2020 - 11:59

Temizliğin tarihi insanlık tarihi ile paralel bir geçmişe sahiptir. İleri teknolojilerin kullanıldığı temizlik sektörünün bugün geldiği noktaya ulaşmanın ardında, tam yedi bin yıllık bir geçmiş var. Temizlik keşfini tarihçiler, 7 bin yıl önce Babiller ’in,  kirlenmiş sudaki renk ve koku değişikliğinin, suyu kullananların ölmesine neden olduğunda fark ettikleri kaydediyor. Yine iki bin yıl önce yaşayan ve tıp biliminin kurucusu sayılan Hipokrat’ın, temizlemenin enfeksiyonları önlediğini söylemesiyle adını tıp tarihine yazdırması bu geçmişin bağlantı noktalarını sağlayan anekdotlardır.

Temizlik esasında her medeniyetin, dinin, kültürün ve çağın üzerinde önemle durduğu hususlardan biridir. Aradan yüzlerce yıl geçti. Çağdaşlaşmanın ve medeniyetin tahtına oturan temizlik konusu gündemden düşmedi. Tam aksine etkisini iyiden iyiye hissettirerek en önemli politik malzemeye dönüştü. Bu yeni trend, dünyayı temizliğin bile tek başına yeterli olmadığı ve işlevsel bir mekanizmayla biçimlenmesi gerektiği gerçeği ile karşı karşıya bıraktı.

Genel temizliğin önemli içsel bölümlerinden birisinin Tıbbi Atık yönetimi olması başka bir gerçektir. Tıbbi Atık: ünitelerden kaynaklanan patolojik ve patolojik olmayan, enfekte, kimyasal ve farmosotik atıklar ile kesici-delici malzemeler ve sıkıştırılmış kapları kapsayan bu tanım, genelinde aşağıdaki alt başlıkları kapsamaktadır.

Bu atıklar için öncelikle üretildikleri yerlerde geçici depolama yerlerinin olması ve tıbbi atıkların buralarda en çok 48 saat tutulması zorunluluğu vardır.

Geçici depolama yerinden atıklar; 50 litrelik plastik biriktirme kapları ile ( üzerlerinde Uluslararası klinik atıklar amblemi olan ) özel araçlarla düzenli depolama alanlarına ulaştırılır.

Düzenli depolama alanları getirilen tıbbi atıklar yüksek dereceli fırınlarda yakılarak bertaraf edilir.

Tıbbi atıklar, bu iş için eğitilmiş personeller tarafından, diğer atıklardan ayrı olarak toplanır. Özel tıbbi atık torbaları hiçbir şekilde sıkıştırılmaz.

Mikrobiyoloji laboratuvarı, atık insan kanı ve atık vücut sıvıları ile kesici ve delici aletler sterilizasyon işlemine tabi tutulur.

Tıbbi atık taşınmasının önemli olması, bu taşımayı yapacak araçların da son derece önemsemesi gerekliliğini doğurmaktadır. Bu araçlarda atıkların yüklendiği kısımların tamamen kapalı yapılması, sıkıştırıcı perde bulunmaması, iç yüzeyin paslanmaz, kolayca temizlenebilecek düzgün yüzeyli olması, “Uluslararası Klinik Atıklar” ambleminin bulunması, turuncu renkli olması gibi özellikleri olmalıdır. 

Tıbbi atık kovaları mutlaka özel: SU ARITMALI ÇÖP KONTEYNERİ YIKAMA VE DEZENFEKTE ARAÇLARI ile düzenli yıkanmalı, dezenfekte edilmelidir. Bu araçların en büyük özeliği kapalı bir sistem içinde yıkama ve dezenfekte yaparak, kirli pis suyu kendi içerisinde filtre edip, çevreye tamamen çöp suyunu her tür bakteriden arındırılmış olarak vermektedir. SU ARITMALI ÇÖP KONTEYNERİ YIKAMA VE DEZENFEKTE ARAÇLARI ‘nın en büyük özeliği  TIBBİ ATIK KOVALARINI Bulundukları yerde yıkayıp dezenfekte etmektedir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum