Artun Sucuoğlu

Artun Sucuoğlu


Çözebilen varsa, helal olsun!

30 Nisan 2021 - 10:17

Bugün den  itibaren Türkiye Tam kapanma başlıyor. Bana göre sadece adı TAM KAPANMA. Aslında esnafın kapanması sadece. Zaten başlangıçta sürekli kapatılan Kahvehane, restoran, cafe ve barlara ek olarak, diğer küçük esnafın kapanması diyebiliriz. 

Süpermarketler açık. Bim, A101, Migros, Şok… Sadece Pazar günü Tam Kapanma diyebileceğimiz bir yasak dönemi başlıyor. Yine ellerinde poşet olan vatandaşlarımız akın edecekler bu marketlere. 2 şişe su, bir şişe kola, bir bisküvi, bir paket cips için marketin içini baştan aşağıya gezecekler. Netice, ben ne anladım bu kapanmadan.

Bu yasakların en çok tartışılan kısmı ise İçki satışının yasaklanması oldu. Genelge de herhangi bir madde olmamasına rağmen, alkollü içki satışı yasaklandı. Keza Mübarek Ramazan ayında zaten satışının çok ama çok az olduğu bir dönemde içki satışının neden yasaklandığı tartışma konusu oldu. 

Tekel Bayilerinin genelgeye göre bir muafiyeti yok. Ancak içki satışı yapılan yerlerin birçoğu Bakkal ve Market ruhsatı taşıyor. Bu sebeple yasaklar içki satışı yapılan işletmelerini neredeyse %90’nı tamamen açık. Ancak içki satışı yapamayacaklar. 

Peki Neden? İçkinin sağlığa zararlı olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Kalkıp ta burada sağlıklı olduğunu söyleyecek değilim. Peki, sigara neden yasak değil? O daha zararlı. Hatta Covid-19 virüsü için sigara içenlerin hayatını kaybetme riski içmeyenlere göre daha fazla. 

Dini açıdan bakıldığında içki haram; Peki sigara haram değil mi?

Bakın Diyanet İşleri Başkanı katıldığı bir program da ne söylemiş. “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı. Ateş'in, “Sigara içmek haram mı?” sorusunu yanıtlayan Erbaş, sigaranın kesin ve kati olarak haram olduğunu söyledi. Birçok alimin sigaranın haram olduğunu söylediğini aktaran Erbaş, “İnsanın bedeni mukaddestir. Bedeni beş açıdan korumak gerekiyor. Dinini korumak, aklını korumak, malını korumak, nefsini korumak, yani canı korumak, bir de nesli korumak. Sigaranın sadece birini bile korumaya engel olsa, bu bile haram olması için yeterli. Kaldı ki beşine de zararı var. Dine zararı var, akla zararı var, mala zararı var, cana zararı var, nesle zararı var.” Ben demiyorum, Diyanet İşleri Başkanı diyor HARAM diye. Ha inanmayan olur mutlaka. Araştırmak için google’ye sigara haram mı sorusunu yazmanız kafi. Diyanet haram diyor. 

Peki, neden sadece İçki yasaklanıyor? Virüs için mi yasaklandı? Eğer öyleyse Sigara satışı neden serbest? Zararsız olduğundan mı? İkisi de zararlı ise neden içki yasak sadece? Aklımda deli sorular. Mantığım bu yasağı bir türlü çözemedi.  Zaten barlar, içkili mekânlar kapalı. Burada topluca içki içip bir risk oluşturma gibi bir durum söz konusu değil. Ancak evinde içmek isteyen birine yasaklamanın mantığı nedir? Haram ve günah. Hemfikirim. Peki, içenden bize ne?  Salgından önce zararlı değil miydi? Pandemi bitince zararlı olmayacak mı? 

Sigara satışı yasaklanmış olsaydı inanın bir mantığını bulurdum. Çünkü Covid-19 solum yolunda büyük hasara yol açıyor. Sigaranın Covid-19 ile bağlantısı zaten araştırılmış. Bilimsel olarak büyük risk verdiği kanıtlanmış bir gerçek. Ancak içki içenin bu hastalıkta risk altında olduğuna dair ben bir araştırma okumadım. Görmedim, duymadım. Varsa sizin bildiğiniz bir araştırma, yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bu ürünleri satan market, bakkal ve büfeler bu ürünleri ödemesini peşin yada kredi kartı ile yapıyor yazık değil mi bunlara.

Peki,esnafın kapalı olup vergi dairesinin ve bankaların açık olmasının mantığı nerede ? çalışmayacaksın ama vergini, çekini ,senedini, kredini, kredi kartını

sgk primini, işyeri kirasını ödeyeceksin. Nasıl ödersen öde.   

Bu yasağın mantığını ben çözemedim. ÇÖZEBİLEN varsa, helal olsun!

Herkese iyi kapanmalar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum