Ulvi Taşkın

Ulvi Taşkın

Ulvi Taşkın yazıyor

DİKKAT ÇÖP KOVASI VİRÜS YUVASI

21 Mart 2023 - 11:36

Kentimizin sokaklarında olsun, işletmenizde hatta evinizde bile ne tür çöp konteyneri olursa olsun, sonunda kirlenir ve kokar.
Çöp kutularınızda çeşitli farklı bakteriler gelişebilir. Sonsuz olası atık kombinasyonları nedeniyle, günlük rutinleri boyunca üretilebilir. Çözüm, düzenli çöp kutusu yıkamak! Düzenli çöp kutusu yıkama, çöp kutularınızdaki istenmeyen pislik ve bakterilere karşı mükemmel bir çözümdür. Temiz, sterilize edilmiş kutular sizi ve ailenizi milyonlarca zararlı virüs ve bakteriye maruz kalmaktan koruyacaktır. Ortalama bir insan, hayatı boyunca kendi vücut ağırlığının 600 katını çöpe atar. Tüm bu çöpler için çöp sahasına yolculuk çöp kutularınızda başlar. Düzenli çöp konteyneri temizliği olmadan, konteyneriniz hastalık için bir üreme alanı haline gelir. Sadece birkaç gün içinde çöpünüzün geride bıraktığı kalıntılar bakteriye dönüşmeye başlar.
Yaz aylarında genellikle güneşte kaldıktan sonraki birkaç gün içinde çöp kovanız zararlı bakteriler üretmeye başlayabilir. Bakteriler büyümeye başladığında kokar, hayvanları ve böcekleri çeker. Çöp kutunuza girerler ve mülkünüzün içine ve çevresine hastalık veya kötü bakteri yayarlar.
Belediyenizde ve İşletmenizde ne tür çöp konteyneri olursa olsun, sonunda kirlenir ve kokarlar. Çöp kovalarını temizlemek özellikle yaz aylarında önemlidir, ancak her türlü atık zamanla çöp kutularına yapışacak ve çöp kutunuzu kirli tutacaktır. Dış mekânda çöp bidonlarının bulunması bile hoş olmayan kokulara ve haşerelere neden olabilir. Çoğu çöp Konteyneri bakteri veya küf üretmeye başlayacak ve bu da hastalık potansiyeline yol açacaktır. Soğuk algınlığı ve alerjilerden solunum yolu hastalıklarına ve cilt reaksiyonlarına kadar, onları doğru şekilde temizlemezseniz kirli kutuların sizi hasta etmesinin birçok yolu vardır. Çöp kovalarını acık alanda sokakta temizlemeye çalışmak ve bunu uygun olmayan şekilde yapmak hassas çevremize zarar verebilir.
 Açık ortamda çöp konteyneri temizliğindeki suyu oluklara, kanalizasyona akıtarak doğrudan yüzdüğümüz ve balık tuttuğumuz plajlara, göllere ve nehirlere akar ve suya ciddi zarar verebilir. Tüm bu insanlar ve vahşi yaşam için bir tehdit. Cadde ve evinizin etrafında kirli çöp kutuları varsa, yıkanmadığı zaman kötü koku ve görüntü sağlar. Su kirliliği, uygunsuz atık su bertaraf çevreye ve insana ciddi derecede zarar verir.
Bu sebeple çöp kovaların temizliği ve dezenfeksiyonu bu süreçte azami önem arz etmektedir. Çöp konteynırları etkin bir şekilde temizliği yapılarak, koku oluşumu engellenmeli steril hale getirilmelidir.
Sterilizasyon sayesinde bulaşıcı hastalık taşıma riski oluşturan larva ve sinek oluşumu da engellenecektir. Ayrıca Şehrin sokak ve caddelerinde çöp konteynırları temiz ve steril hale getirilirken şehirlerimiz de layık olduğu sağlıklı ve temiz bir çevreye kavuşacaktır. Virüsün yavaşlamasının en etkili yollarından biri bu temizliği ve dezenfeksiyonu sağlayabilmekten geçmektedir. Çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte aracı sayesinde çöp konteynırları yerinde, hızlı, ekonomik ve etkin bir şekilde temizliği yapılarak, virüs için yayılım alanı olabilecek konteynırlar sterilize hale getirilecektir. Ayrıca koku oluşumunu engellenirken, aynı zamanda larva ve sinek oluşumunun da önüne geçilerek, diğer bulaşıcı hastalıkların da önüne geçilecektir. Çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte aracı sayesinde kapalı su sızdırmaz yıkama odası içerisinde çöp kovası bulunduğu yerde basınçlı su ile içi ve dışı yıkanıp dezenfekte edildikten sonra tekrar yerine bırakılmaktadır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum