Yaşar Eyice

Yaşar Eyice


BAŞKAN KIRGÖZ, DİKİLİ'DE HERKESİN SESİ OLDU

02 Nisan 2021 - 08:42

 
DİKİLİ’nin önceki belediye başkanını da tanımıyorum, yani hiç karşı karşıya gelmedik…

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, yüzde 57,7 gibi önemli bir oyla seçilen Adil Kırgöz ile de hiç karşı karşıya gelmedim.

Aslında önceki başkan için ‘karşı karşıya’ deyişini kullanabilirim.

Çünkü halkın oylarıyla gelmiş ama ‘Arkam sağlam’ diyerek kendisini seçenleri unutuvermişti.

CHP Genel Merkezi’nde bazı tanıdıkları vardı…

Onları davet eder, kendine göre bazı etkinlikler düzenler, yenilir içilir hediye alışverişlerinde bulunulur ve arkası sıvazlanarak ‘merak etme!’ derlerdi.

Ben de ‘merak edenlerdendim!’

‘Yoksa yine bir şekilde aday gösterilir mi?’ diye…

Açık ve net yazmıştım;

‘Mutlaka gideceksin!’ diye…

Ama oy ile ama başka bir şekilde!

Başka şekil oldu, Ankara’ya gitti geldi ama evdeki hesap çarşıya uymadı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘olmaz!’ dedi..

Anket yapılmış ve kendisine sosyal demokratlar da değil, ‘Millet ittifakı’nı oluşturan partilerin tabanı da ‘olmaz!’ demişti…

Halk ve teşkilat kimi istiyordu:

Büyük bir oyla seçimi kazanan Adil Kırgöz’ü…

Adil Kırgöz kısa sürede sevilmenin, yani aldığı oyların karşılığını halkla bütünleşerek verdi…

Şu kadarını söyleyeyim:

Pandemi’ye rağmen, Dikili Belediye Başkan Adil Kırgöz, ‘Birlikte Dikili’ ruhuyla, çehresi değişen, alt yapısından kent estetiğine ve yeni yüzüne kavuşan, doğası temiz modern bir Dikili hedeflerine kalıcı işlerle devam etti.

‘Bıkmadan, usanmadan’ da diyebiliriz.

Çünkü meyveli ağaç taşlanır…

Kendisini kıskananlar, çekemeyenler arada taşlayanlar, fısıltı gazetesinde olmadık laflar üretenlere rağmen, halkı yanına alarak dimdik yürüyor.

Kırgöz, yeni kimliğine kavuşan Dikili’ye ilçe tarihinde ilklere sahne olacak birçok yatırımı da görev süresinde kazandıracağının altını çizdi.

*-  SLOGAN: ‘BİRLİKTE DİKİLİ’

‘Birlikte Dikili’ sloganı ile çıktıkları hizmet yolculuğunda  ‘katılımcı, paylaşımcı bir yerel yönetim anlayışıyla kararlı adımlarla ilerleyen Başkan Adil Kırgöz ve ekibi ‘Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını zorunlu olarak aramıza sosyal mesafe koysa da proje ve hizmet odaklı yolumuza yılmadan devam ediyoruz.’ diyor..
Doğru oturup, doğru konuşalım:

Dikili’nin, bütçesinin eti ne budu ne?

Bu yüzden en akılcı bir şekilde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordinasyonunu her gün geliştirerek dayanışma içinde çalışıyorlar.

Belediye Başkanı zaten açık ve net bir şekilde şöyle konuşuyor:

‘Başta Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere tüm büyükşehir belediyesi bürokratlarına ve çalışanlarına sizler adına da teşekkürlerimi sunuyorum…’

Herhalde bu sözler bazıları için ‘kapak’ oluyor…

Bunu Dikili halkı ve Dikili sevenleri gayet iyi anlıyor ve yorumluyordur.

*- SORUN OLUYORDU

Yol yapım çalışmaları sorulduğunda Başkan Kırgöz şöyle yanıtlıyor: ‘Dikili’mizi sağlıklı yollarla buluşturmaya devam ediyoruz. 

İlçemizin yıllardır kanayan yarası olan hastane yolu olarak da bilinen Salimbey Mahallesi Reyhan Sokak’ta yol genişletme çalışmaları yapıldı. 390 Sokak, Hasan Tahsin Caddesi, Türkeli Sokak, Uğur Mumcu Caddesi ve Bahriye Üçok Caddesi sıcak asfaltla kaplandı.

Merkez ve tüm mahallelerimizde kilit parke ve granit taş kaplama çalışmalarımız devam ediyor. 

Özellikle Sanayi Sitesi’ndeki yol yapım çalışmaları ile esnafımızın yanında olduk. 

Yeni üretim yolları açıp mevcut yolların sathi kaplamalarını yaparak üretici hemşehrilerimizin yanlarında oluyoruz. 

Temizlik çalışmalarını kırsal mahallelerimizde de sürdürüyoruz.’

*- SOSYAL ALANLAR ÇOK ÖNEMLİ

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dikili bırakmak için yeni yaşam alanları kazandırdıklarını kaydeden Başkan Kırgöz, ‘Eski parklarımızı revize ediyor, yenilerini de ilçemize kazandırıyoruz. 

Bu kapsamda 15 yeni parkı ilçemize kazandırırken, 18 mevcut parkın düzenlemesini gerçekleştirdik, 22 adet oyun grubunu da çocuklarımızla buluşturduk. 

Yeşil alanlarımıza da yenilerini ekliyoruz. 

İlçemizin simgesi haline gelen yıllara yenik düşmüş ve yıkılma tehlikesi olan Olof Palme Parkı’nı yenileyerek modern bir görünüme kavuşturduk. İsmetpaşa Mahallesi Taş Dede Mevkiinde atıl durumda bulunan alana çocuklarımız için futbol sahası ve oyun alanı kazandırdık’ ifadelerini kullandı.

*-  BİRÇOK KENT BAŞARAMADI


Şu zamanda, özellikle tüm büyük şehirlerde ve turistik merkezlerde en çok önem verilen ‘sağlık’ için bisiklet yolları…

Ve Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, ilçe tarihinde bir ilk olarak 5 bin 900 metrelik bisiklet yolunu hizmete sundu.

Başka ilklere de şöyle bir göz atalım:

 İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Gazipaşa Mahallesi’nde bulunan Sevgi Yolu’nu yeniden düzenlenerek halkın rahat nefes alabilecekleri modern bir yer haline getirildi.

*- ÖZ KAYNAKLARLA 

7 yıldır atıl duran ve tehlike arz eden eski belediye binasının yıkımı hakkında da bilgi veren Başkan Kırgöz, ‘Eski binamızın yerine kendi öz kaynaklarımızla 27 ofis, 1 işyeri ve 1 restorandan oluşacak olan iş merkezinin inşa çalışmalarına başladık. Buradan gelecek olan kira gelirleri ile yine kazanan Dikili’miz olacak’ dedi.

*- KİRALAMA DEVRİ BİTTİ

Belediyenin mali tablosunu düzeltecek kararlı adımlar atıldı.
Başkan Kırgöz’den öğrendiğimize göre;

Araç kiralama dönemi bitirildi.

Kendi öz kaynaklarıyla 12 adet çöp kamyonu, 2 adet kamyonet,  1 adet traktör, 1 adet çöp taksi, 1 adet su tankeri, 1 adet binek hizmet aracı, 1 adet yol süpürme makinası, 1 adet paletli ekskavatör, 1 adet kazıcı-yükleyici kepçe, 1 adet mini kazıcı-yükleyici kepçe, 1 adet mini damperli kamyon, 1 adet sepetli vinç ve 1 adet yüksek basınçlı yıkama aracı alınarak hizmet filosuna eklendi.

*- YENİ.. YENİ… YENİ…

Yarısı pandemi nedeniyle kayıp sayılan Başkan Kırgöz, ‘Yeni Pazaryeri, Palmiye Kafe, Fabrika Kafe, can dostlara özel ilgi, kedi evleri’ ile de bilgilendirme yaptı.

Herkesin sesi olduklarını belirten Başkan Kırgöz, ‘Uzun yıllardır ilçemizde haftada bir kurulan pazarımıza Cumartesi pazarını da ekleyerek pazaryeri sayımızı ikiye çıkardık. 

Hem üreticilerimize gelir kapısı açtık hem de hemşehrilerimizin sağlıklı ürünlere ulaşmalarını sağladık. 

Hizmet kalitesini artırmak amacıyla 75. Yıl Parkı’nda Palmiye Kafe’mizi hayata geçirdik. 

*- ÇANDARLI’YA ÖZEL ÖNEM

Çandarlı'ya özel önem veriyoruz, personel yapımızı güçlendirerek yerinde hizmeti sağladık. Çandarlı'daki etnografya müzesini düzenleyerek Fabrika Kafe olarak hayata geçirdik. 

Can dostlarımızı asla ihmal etmiyoruz. 

Bu çerçevede Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’mizi ve ameliyathanemizi büyüttük.

İlçe genelindeki parklara kedi evlerini yerleştirdik" dedi.

*- 20 BİN SEBZE FİDESİ

Koronavirüs salgını ile mücadeleye devam ettiklerini kaydeden Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, ‘Büyük bir özveriyle salgınla mücadelemizi sürdürüyoruz. 

Evlerinden çıkamayan 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olan hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere belediyemiz bünyesinde bir ekip oluşturduk. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ‘Gönül Köprüsü’ oluşturarak binlerce ailemize gıda paketi ulaştırdık. 

Zor günler geçiren esnaflarımıza ulaşarak ihtiyaçları doğrultusunda destek verdik. 

Sokaklarda yaşayan sahipsiz hayvanlarımıza da aralıksız olarak mama desteğimizi sürdürüyoruz.

'İlçemizde bulunan tüm kamu kurumu binalarında, ortak kullanım alanlarında, okullarda ve ibadethanelerde dezenfekte çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Hemşehrilerimizin sağlığını ön planda tutarak sıkı denetimleri ve tedbirleri elden bırakmıyoruz. 

Pandemi sürecinde kurslar ve pek çok kültürel etkinliklere ara vermek zorunda kalsak da hayata geçirdiğimiz iki projeyle belediye sosyal medya hesapları üzerinden büyüklerimiz evlerinde spor ile buluşurken küçük kardeşlerimiz masallar alemine yolculuk yaptı. 

Ülke ekonomisinde tarımın önemli olduğu bilinciyle 20 bin sebze fidesini vatandaşlarımıza dağıttık’ ifadelerini kullandı.

*- ‘KADINLARIMIZIN YANLARINDAYIZ’

Kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydeden Başkan Kırgöz, " İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan Roman Kültür Merkezi ve Kadın Dayanışma Ek Hizmet Binasını faaliyete geçirdik. Konularında deneyimli avukat, sosyolog ve psikolog eşliğinde haftanın iki günü kadınlarımıza sosyal destek hizmeti veriyoruz. 6 adet halı tezgahı alıp köklü bir geçmişe sahip Yağcıbedir halı dokumacılığı kurslarını başlatarak yöresel kültürümüze sahip çıkıyoruz. Yaklaşık bir yıldır devam eden pandemi sürecini atlattıktan sonra kurslarımızı yeniden başlatarak, festival ve kültürel faaliyetler düzenleyerek sizlerle tekrar bir arada olmayı umut ediyoruz" dedi.

*- ‘HOŞ GELDİN BEBEK’

Sosyal projeler ile vatandaşların yanında olduklarını belirten Başkan Kırgöz, “Hoş geldin bebek projesiyle anne ve babaların mutluluklarına ortak oluyoruz. Proje kapsamında ilçemizde dünyaya gözlerini açan yavrularımız için “Her çocuk ağacıyla büyüyor” sloganıyla bir fidanı toprakla buluşturmaya devam ediyoruz. Ayrıca ‘Eğitim önceliğimizdir’ ilkesiyle ilçemiz genelinde öğrencilerimize eğitim setleri hediye ediyoruz" dedi.

*- HER ÇALIŞMA ELELE

Muhtarlarla el ele veren Başkan Kırgöz, doğası ve denizi temiz bir Dikili için farkındalık yaratacak etkinliklere imza atıyorlar.

‘Geleceğe temiz bir dünya bırak’ sloganıyla ‘Mavi Yeşil Çevre Etkinliği’ adı altında su altı ve kıyı temizliğini gerçekleştiriyorlar 

Balık popülasyonunu artırmak için 10 bin yavru çipurayı denizle buluşturdu.

8 bin 176 metrekarelik mevcut otogar alanına inşa edilecek olan bodrum dahil 4 katlı Dikili Belediyesi Hizmet Binası’nın yapım ihalesi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. 

Yeni belediye hizmet binası içerisinde Dikili Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Birimi ve İZSU birimleri beraber yer alacak.  47 araçlık otopark ve meydan düzenlemesinin yer alacağı proje kısa sürede bitirilecek.

*-  ‘BALIKÇI BARINAĞI YANI PARK DÜZENLEMESİ’

Devam edelim:
Balıkçı Barınağı yanı park düzenlemesi projesinin ilçeye önemli bir değer katacağını belirten Başkan Kırgöz, ‘Salimbey Mahallesi Atatürk Caddesi Küçük Liman mevkii park projesi kapsamında 2800 metrekare alan üzerinde yapılacak olan Balıkçı Barınağı yanı park düzenlememiz çim alan, süs havuzu ve yaşayan heykellerle hayat bulacak. Dikili’mize yakışır modern balıkçı barınağımızı yakın zamanda hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız’ dedi.

*- ‘YAHŞİBEY SULAMA GÖLETİ’

Üreticinin sesi olduklarını belirten Başkan Kırgöz, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15 milyon liralık yatırımıyla hayata geçireceği proje kapsamında yaklaşık 7 bin dekarlık tarım arazisine kapalı sistem sulama alt yapısı kurulacak. Aralık 2022’de inşaatı tamamlanacak tesis sayesinde 65 bin metrelik damla sulama ağı ile Yahşibey ve Bademli mahallelerinde 420 çiftçi ailesinin tarımsal sulama ihtiyacı karşılanacak’ diye konuştu.

*- ‘ÇANDARLI GÖLETİ’

Çandarlı'ya büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Kırgöz, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün  15 milyon liralık yatırımıyla Çandarlı Mahallesi Çambaşı Mevkii’nde devam eden tesis inşası kapsamında  Çandarlı Göleti’nde biriken su arıtılarak evlere iletilecek. Haziran ayında tamamlanacak tesis sayesinde günde 4 bin, yıllık 1.5 milyon metreküp içme suyu sağlanacak. Çandarlı’nın yaz aylarında artan su ihtiyacı karşılanmış olacak’ dedi.

*- ‘ATA’NIN REHBERLİĞİNDE’

Aşkla çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, ‘Göreve başladığımız günden itibaren hedeflediğimiz projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve Devrimleri ile beraber bizlere emanet ettiği Cumhuriyet değerlerini rehber edinerek yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Hizmet seferberliğinde gücümüze güç katan meclis üyelerimize ve mesai arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum’ diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum