Reklam

Buca'da balkon tarımı başladı: "Evde kal, evde üret"

Gıda güvenliğinin yanı sıra tarımsal üretimi kent geneline yaymak için çalışan Buca Belediyesi, pandemi günlerinde Balkon Tarımı Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında ilk etapta 500 haneye dağıtılan 2 binin üzerinde sebze fidesi, Bucalıların balkonunda yetişecek. Projenin tarımsal verimliliği arttırırken bir yandan da hemşehrilere moral olacağını söyleyen Başkan Kılıç, “Buca koronavirüsü evde kalıp evde üreterek yenecek” dedi. 

Buca'da balkon tarımı başladı: "Evde kal, evde üret"
21 Nisan 2020 - 14:23

Kentin tarımsal verimliliğini arttırmak için çalışmalara devam eden Buca Belediyesi, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı gıda güvenliğini sağlamak için çalışmalara hız kattı. 

Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ilk olarak geçtiğimiz hafta Kaynaklar’daki belediye arazisinde Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç’ın katılımıyla fide ekimi çalışması yapıldı.  Ardından Balkon Tarımı Projesi de başlatıldı. 

EVDE KALIP BALKON TARIMIYLA ÜRETECEKLER
Buca genelinde üretim politikalarını hayata geçirebilmek, tarımsal kalkınmayı kent geneline yayabilmek için projelendirilen Balkon Tarımı projesi, pandemi günlerine yetiştirildi.  Proje kapsamında, belediye tarafından balkonu üretime elverişli hanelerdeki vatandaşlara domates, biber, patlıcan ve salatalık fideleri dağıtıldı. Vatandaşlar, mevsimine uygun olarak mutfağın temel gıda maddelerini evlerinden çıkmadan üretebilecek. 

500 HANEYE 2000 FİDE
Çalışma kapsamında ilk olarak 500’e yakın haneye toplamda 2 binin üzerinde sebze fidesi dağıtıldı. Dağıtımda öncelik ise koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü vatandaşlara verildi. Bucalılar bir yandan evlerinde organik ve sağlıklı üretimi gerçekleştirme imkanı bulurken bir yandan da pandemi günlerinde moral bulacak. 

EVDE KAL EVDE ÜRET
Proje hakkında konuşan Başkan Kılıç, “Göreve geldiğimiz günden beri Bucamızın tarımsal varlığını arttırabilmek için her alanda çalışmalarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. Üreten kent olma yolunda en çok önemsediğimiz Balkon Tarımı Projesi’ni koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz günlerde başlattık. İlk etapta pilot olarak başlattığımız projeyi, ilerleyen sürede ilçemizin tamamına yaymayı planlıyoruz. Bir yandan gıda verimliliğimizi arttırırken bir yandan da toprağın, fide yetiştirmenin, üretmenin verdiği moralle pandemi günlerinde yüzleri bir nebze güldürmeye çalışıyoruz. Buca, koronavirüsü evde kalıp evde üreterek yenecek” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum