Reklam

Kuduz Aşılama Programı Uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen koruyucu aşılama programı kapsamında İzmir’de sahipli kedi - köpeklere kuduz aşılaması yapılıyor.

Kuduz Aşılama Programı Uzatıldı
12 Mayıs 2020 - 12:42
24 Şubat 2020 tarihinde başlayan aşılama programının 29 Mayıs 2020 tarihinde bitirilmesi planlanıyordu. Ancak Covid-19 sürecinde alınan önlemler, Büyükbaş Küçükbaş aşılamaların yoğunluğu nedeniyle gecikmeler oldu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen; Kuduz aşılama programının Eylül ayının ilk haftasına kadar uzatılmasına karar verdiklerini belirtti. Özen “Bu hastalıkta herhangi mevsimsel bir etmen söz konusu olmadığı ve aşısız hayvan kalmaması adına böyle bir uzatma kararı aldık. Hayvanlarını aşılatmak isteyen vatandaşlarımız hem klinisyen veteriner hekimlerce veteriner kliniklerinde hem de ilçe müdürlüklerimizde aşılama yaptırabilirler. Biz aslında Bakanlık olarak kuduzu köy ve mezralardaki sahipli çoban köpeklerine, köy köpeklerine yani bize ulaşması zor olan hayvanlarda uyguluyoruz. Ancak tabi şehir yaşantısında da kuduz aşısı yaptırmak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize hayvanını getirenlere de yardımcı oluyoruz. Ayrıca hayvan sahipleri ikametgâh adreslerinin bulunduğu İlçe Müdürlüklerini arayarak kendi mahallerinde ne zaman aşılama olacağını öğrenebilirler. Ya da dediğim gibi can dostlarını İlçe Müdürlüklerine götürebilirler” dedi.

2020 yılı Kuduz Aşılama Programı kapsamında İzmir’in 30 İlçesinde yaklaşık 24.000 civarında kedi köpeğin aşılanması hedefleniyor. Şu zamana kadar bunların %31 kadarını aşılanmış durumda.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum