Bornova'da büyük Rumeli-Balkan buluşması

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova’da bulunan Rumeli ve Balkan Dernek, Federasyon ve Konfederasyonlarının başkan, yönetici ve üyeleri ile ‘Bornova Rumeli Balkan Buluşması’nda bir araya geldi. 

Bornova'da büyük Rumeli-Balkan buluşması
26 Aralık 2022 - 11:13

Bornova Belediyesi ev sahipliğinde Çamdibi Şehit Er Adem Bilaloğlu Tesisleri’nde yapılan programa 118 sivil toplum kuruluşundan binin üzerinde temsilci katıldı.  Birlik, beraberlik mesajlarının verildiği etkinlikte Başkan İduğ, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir Balkan Türkü olduğu hatırlatarak “Çamdibi bölgesinde havuz ve fitnes salonundan sonra jimnastik salonu da açacağız. Dil öğrenmek isteyenler için dil kursları başlatacağız” dedi.

Buluşmaya CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Kamil Okyay Sındır, Kani Beko, Ak Parti 24. Dönem İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İzmir Milletvekilliği ve iki kez Bornova Belediye Başkanlığı yapmış olan Cengiz Bulut’ta katıldı.
 
Başkan İduğ’dan dil kursu müjdesi
Batı Trakya’nın dört bir köşesinden Türkiye’ye geri dönenlerin çocuklarının Boşnakça, Arnavutça, Yunanca gibi geldikleri yörelerin dillerini öğrenmek istediğini ifade eden Başkan İduğ, Altındağ Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi’nde çocuklara yönelik olarak Boşnakça dil kursları düzenleyeceklerinin de müjdesini verdi. İduğ, “Türkiye’nin 4’te biri, İzmir’in ise 3’te birini Balkan nüfusu oluşturuyor. Bornova’da ise yaklaşık 200 bin göçmen nüfus bulunuyor. Özellikle Balkanlı gençler ve kadınlar anadillerini öğrenmek istiyorlar. Bunun için de Bornova Belediyesi olarak Altındağ Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi’nde Boşnakça dil kursları düzenlemeye başlıyoruz”diye konuştu.

Bornova Belediyesi olarak yaptıkları yatırımları anlatan Başkan Mustafa İduğ, “Çamdibi bölgemize özellikle spor konusunda yatırımlar yapıyoruz. Çünkü bir çok başarılı sporcu buradan yetişiyor. Yüzme havuzumuz faaliyete başladı. İnşallah yakın zamanda da cimnastik salonumuzu açacağız”diye konuştu.
 
Vekiller’den Başkan İduğ’a teşekkür
 ‘Bornova Rumeli Balkan Buluşması’na katılan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, yaptığı konuşmada  Atatürk’ün birlik ve beraberlik anlayışına sahip olduğunu anlatarak, “Bugün burada Rumeli’nin tüm renkleri, tüm akrabaları birlikte olduk. Bunu sağlayan bizi bir araya getiren Başkanımız İduğ’a çok teşekkür ederiz” diyerek düşüncelerini dile getirdi. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’da sevgi, kardeşlik ve akrabalık bağı olan herkesin bu toplantıda olduğunu belirterek, “Buluşmayla bizlere sohbetimizi, lokmamızı, sevgimizi paylaşma fırsatı veren Başkanımız Dr. Mustafa İduğ ve ekibine şükranlarımızı sunuyorum. Bornova Belediyesi her zaman Balkan Rumeli coğrafyası ile aramızdaki bağı ve dayanışmayı korumuştur” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ise, “Ben de Balkanlardan göç eden bir ailenin evladıyım. Bu topraklarda bizler yan yana omuz omuza mücadele edenleriz. Bunun için de bizi bir araya getiren başta Mustafa İduğ başkanım olmak üzere herkese teşekkür ederiz”diye konuştu. Ak Parti 24. Dönem Milletvekili Rıfat Sait’te ise düzenlenen buluşma için Başkan İduğ’a teşekkür ederek, “Bir olmak beraber olmak ve ayrılmamak lazım” dedi.


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mustafa celep
  1 yıl önce
  Bornova beledıye baskanımız sayın doktor mustafa idüğ ve Meclis üyelerinin duzenlemiş olduğu balkan buluşmasına halilbeyli bosna Hersek Derneği olarak katıldık boyle bır etkinliği düzenlemış baskan ve ekibine tesekkür ederiz baskan mustafa durmişeviç
 • S.Nazik IŞIK
  1 yıl önce
  Balkan camiamız İzmir’deki en güçlü örgütlenmelerdendir. Bornova Belediye Başkanımız Dr.Mustafa İFauĞ’a camiamıza gösterdiği ilgi be yakınlık için teşekkür ederim.