23 Nisan bu yıl  ''100. Yıldönümü'' 

23 Nisan 2020, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin açılışının ve “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” Sözü ile yeni bir Türk Devleti’nin kurtuluşunun ve kuruluşunun gerçekleşmesini sağlayan günün “100.Yıldönümü”.

23 Nisan bu yıl  ''100. Yıldönümü'' 
06 Nisan 2020 - 13:01 - Güncelleme: 06 Nisan 2020 - 13:10

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ile “Ulusal Kurtuluş Savaşı”nı başlatmış, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongresi’nde alınan kararlar ile ''Ulusun egemenliğini yine ulusun sağlayacağını” ortaya koymuştur. Egemenliğin ulusta olduğuna inanmış ve bu inançla "Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir." ilkesini öne sürmüştür. “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” 23 Nisan 1920, Ankara’da TBMM’nin açılışı ile “Egemenlik” saraydan/sultandan alınıp millete verildiği ve Milli Mücadele Hareketi’nin kendi devletini kurulduğu tarihi gün olmuştur.

TBMM, 3.5 yıllık Milli Mücadele dönemini kapsayan bağımsızlığı gerçekleştiren, sonraki anayasal ve siyasal gelişmelere temel oluşturan önemli ve özgün bir girişimdir. Ulusal bağımsızlıktan ödün vermeyen, tutsaklığın her türüne karşı çıkan “Müdaafi Hukuk” anlayışının somut bir ifadesidir. Bu Meclis, 600 yıllık bir monarşiden ve 10 yıllık bir meşrutiyetten 1920-1923’te 4 yıl içerisinde Ulusal Egemenliğe dayanan “Cumhuriyet” devleti yaratmıştır. “23 Nisan 1920”, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk Milleti’nin emperyalizme karşı “Özgürlük Bayrağını” açıp Milli Mücadele’yi başlatarak “Tam Bağımsızlık”, saraya ve sultana karşı “Milli Egemenlik” savaşlarının kazanılmasının, Anadolu’da yeni bir “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”nin kurulmasının temel taşı olan TBMM’nin açılışının 100. yılında, “23 NİSAN 2020 ULUSAL EĞEMENLİK” yılı ilan edilmelidir.

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu bu olağan üstü durum nedeniyle 100. Yıl Etkinlikleri ve törenleri düzenleyemeyecek olması bu anlamlı günde büyük heyecan, gurur yaşayamayacağız  fakat bu heyecanı yaşamak için ne yapmalıyız.Şimdiden düşünelim ve hazırlanalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum