Reklam

Çekirgelere karşı kimyasal mücadele başladı

İzmir'de Akarca Ovası'nı istila eden çekirgelere karşı ilaçlama çalışmaları başladı. Havadan ilaçlamanın yasak olması nedeniyle sadece traktörle ilaçlama yapılabiliyor.

Çekirgelere karşı kimyasal mücadele başladı
05 Mayıs 2020 - 12:07
İzmir'in Tire ilçesindeki bazı mahallelerde görülen çekirge türüne yönelik ilaçlama işlemi yapıldı.


Sabahın erken saatlerinde Tarım ve Orman İzmir İl Müdürlüğü, Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bornova Zirai Mücadale Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ekiplerinin denetimi ve desteğiyle Işıklar Köyü ile Yenioba kırsal mahallerinin ortak merası olan Akarca Bölgesinde tespit edilen çekirge zararlısına karşı ilaçlama başladı.Çalışma kapsamında yaklaşık bin 500 dekar arazinin ilaçlandığı öğrenildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, yaptığı açıklamada teknik ekiplerin gözetiminde Devlet Yardım Mücadelesi kapsamında bitki koruma ürünü temin edilerek kimyasal mücadele başlattıklarını aktardı.

Konunun müdürlük tarafından takip edildiğini dile getiren Özen, "Son günlerde basında yer alan haberlerde yer alan söz konusu çekirgelerin Suriye’den gelen işçiler tarafından bu bölgeye getirildiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgede tespit edilen tür, yeşil çekirgedir. Bölgemizde zaman zaman lokal olarak zarara neden olabilen yerli çekirge türlerindendir" değerlendirmesinde bulundu.

Üreticinin dağlık alanlarda drone ile ilaçlama yapılması yönündeki taleplerine ilişkin veren Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mutlu Tıraş ise havadan ilaçlamanın doğadaki diğer canlılara da zarar verdiği için yasaklandığını hatırlattı.

Tıraş, "Bu uygulamayı yapamıyoruz. Traktörlerin arkasına takılan aparatlarla ilaçlamamızı yapacağız. 800 dekarlık bir alanda ilaçlama yapacağız. Takibi yapılarak kalan 400 dekar alanda da gerekirse ilaçlama yapacağız" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum